הודעה חשובה לחברות ההסעה הפרטיות – אושרה תקנה חדשה בעניין רישיון D1

אנו שמחים לבשר לכם, כי לאחר פגישות רבות ודיונים רבים במשרדי הממשלה השונים עם הגורמים המקצועיים ומאמציו הבלתי נלאים של מנכ"ל הארגון דודי גיל, בנושא רישיון נהיגה 1הבאנו הצלחה – שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב חתמה יום רביעי 29 בנובמבר 2023 על התקנה החדשה!

 

לתשומת ליבכם – להלן ההודעה שיצאה מדוברות משרד התחבורה:
נהגים המחזיקים ברישיון נהיגה לרכב ציבורי עד 16 נוסעים יוכלו לנהוג גם על אוטובוס זעיר, המסיע עד 19 נוסעים.

 

בשורה לנהגים המחזיקים ברישיון נהיגה. המאפשרת לכל נהג המחזיק ברישיון נהיגה לרכב המסיע עד 16 נוסעים (1D) לנהוג גם על אוטובוס זעיר פרטי, המסיע 19 נוסעים.

 

כיום, בעלי רישיון נהיגה המחזיקים ברישיון מדרגה 1D רשאים לנהוג במונית, ברכב סיור ובאוטובוס זעיר המסיע 16 נוסעים מלבד הנהג. בעל רישיון לרכב משא עד 12 טון (1C) רשאי לנהוג גם באוטובוס זעיר המסיע עד 19 נוסעים.

 

מכיוון שרישיון נהיגה מסוג C1 מאפשר גם נהיגה ברכב כבד, התנאים לקבלתו מחמירים יותר מהנדרש לקבלת רישיון 1D, ומחייבים תהליך הכשרה ממושך יותר. בעוד שלהוצאת רישיון 1D נדרשת תעודת יושר, בדיקות רפואיות ולימודים עיוניים של כ-3 חודשים, הוצאת רישיון 1C כוללת גם שיעורי נהיגה על רכב כבד, האורכים כשלושה חודשים נוספים.

 

בבחינה מקיפה שערך אגף הרישוי במשרד התחבורה, נמצא כי אין הבדל מהותי בין רכב נוסעים המסיע 16 או 19 נוסעים. לרוב מדובר ברכב זהה מבחינת השלדה והמרכב, והגדלת מספר הנוסעים מתבצעת באמצעות הקטנת תא המטען או הקטנת המרווח בין הכיסאות. הוספת 3 נוסעים, לרבות המטען שלהם, אינה משפיעה על רמת הבטיחות או על אופי הנהיגה ברכב. לפיכך, אין מניעה מקצועית או בטיחותית לאפשר לנהג בעל רישיון 1D שהסיע עד כה 16 נוסעים, להסיע מעתה 19 נוסעים ברכב דומה.

 

התקנה שאושרה צפויה להגדיל את מאגר נהגי האוטובוסים הזעירים המסיעים עד 19 נוסעים, ובכך תספק מענה למחסור בנהגים עבור מגזרים רבים, ובהם חברות היסעים, מוסדות חינוך ואחרים, ותועיל למשק כולו הסובל מבעיות לוגיסטיות עקב מחסור בנהגים.

 

התקנה תיכנס לתוקף באופן מיידי ותחול על כל נהג אשר עמד במבחני הנהיגה לדרגת 1D אחרי יולי 2010, מכיוון שבמועד זה אוחדה מתכונת המבחן המעשי לשתי דרגות הרישיון. נהג שהוציא רישיון נהיגה מדרגה 1D לפני ה-1 ליולי 2010 ומבקש להסיע 19 נוסעים באוטובוס זעיר פרטי, יידרש לעמוד בהצלחה במבחן מעשי ברכב מסוג זה.

 

בשעה טובה הצלחנו להביא את התוצאה המיוחלת!

 

ארגון חברות ההסעה, יו"ר הארגון ניסים סרוסי ומנכ"ל הארגון דודי גיל מודים לכל הגורמים שפעלו ותמכו וכן תודה מיוחדת לשרת התחבורה מירי רגב על שיתוף פעולה.

 

כוחנו באחדותנו – נעשה ונצליח.

קבלו את החדשות שלנו

הרשמה לניוזלטר שלנו

קבלו את העדכונים שלנו